Tekturę można recyklować co najmniej 25-krotnie
1 Jan 1970 11:13

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Materiały opakowaniowe z włókien celulozowych – papierowe, tekturowe, kartonowe oraz pudełka składane – mogą być poddane recyklingowi więcej niż 25 razy bez żadnego – lub nieznacznego – wpływu na ich strukturę, wynika z najnowszego, niezależnego badania.

W jego trakcie naukowcy z poddawali wielokrotnemu recyklingowi pudełka składane z tektury, by zrozumieć jego wpływ na mechaniczne własności materiału, wśród nich trwałość i odporność na zgniatanie. Badanie nie wykryło żadnego negatywnego wpływu rzeczonego procesu na mechaniczne własności surowca. Nie dostrzeżono również zwiększonej podatności włókien na pęcznienie – brzmi konkluzja badania.

Winfried Muehling, dyrektor generalny Pro Carton, europejskiego stowarzyszenia producentów tektury i kartonu, podkreśla: Wyniki zdecydowanie obalają powszechny mit, że opakowania z włókien można poddać recyklingowi tylko cztery do siedmiu razy, zanim stracą swoją zwartość. Świadczą natomiast, że włókna papieru i tektury są znacznie trwalsze niż wcześniej uważano.

Co więcej Rene Eckhart, starszy pracownik naukowy na Politechnice w Grazu, który kierował badaniami, jest przekonany, że ograniczona liczba cykli recyklingowych, jaki można poddać papier, karton lub tekturę, w rzeczywistości jest podyktowana bardziej procesem przygotowania surowca oraz osiągniętymi limitami zbiórki i recyklingu – dodaje Muehling.

Badania austriackiej Politechniki to kolejny dowód na istotne znaczenie tektury dla rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego i roli, jaką odgrywa ona w proekologicznej działalności firm i marek; obecny średni poziom recyklingu opakowań papierowych i tekturowych w Europie wynosi ok. 84,2%, a do 2030 r. ma sięgnąć 90%. Dodatkową zaletą tektury jest jej biodegradowalność - w procesie nazywanym często „recyklingiem organicznym”.

Raport podkreśla również prośrodowiskowe korzyści, które wynikają ze zwielokrotnienia liczby cykli recyklingu tektury. Im częściej możemy odzyskać jedno i to samo opakowanie, tym korzystniejszy jest jego wpływ na środowisko.

Muehling dodaje: Jeśli chcemy utrzymać nasz obiegowy model biznesowy, zawsze będziemy potrzebować rozsądnej mieszanki włókien pierwotnych i z odzysku. Niektórzy klienci mają specyficzne wymagania dotyczące produktów, w przypadku których dopuszcza się wyłącznie włókno pierwotne, np. opakowań przeznaczonych do bezpośredniego kontaktu z żywnością wilgotną lub tłustą taką jak czekolada. Innym przykładem są opakowania luksusowe o specjalnych wymaganiach dotyczących poziomu bieli lub sztywności, które z pewnością będą wymagały stosowania włókien pierwotnych.
Z punktu widzenia branży zbiórka, sortowanie i recykling wszystkich materiałów celulozowych obecnych na rynku ma kluczowe znaczenie. Włókna pierwotne i wtórne są równie ważne dla gospodarki obiegu zamkniętego, dlatego wspiera ją wiele marek i sprzedawców naszej tektury
– podsumowuje dyrektor Pro Carton.

Opracowano na podstawie informacji Pro Carton