Tetra Pak inwestuje w holenderski zakład recyklingu PolyAl
1 Jan 1970 11:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Koncern Tetra Pak wraz z firmą Yellow Dreams realizują wspólną inwestycję o wartości około 3 mln euro. W jej wyniku w drugiej połowie 2025 r. ma zacząć działać zakład odzysku surowca PolyAl ze zużytych kartonów po napojach, zwiększając możliwości recyklingu Unii Europejskiej w tym zakresie.

Zaprojektowany, aby osiągnąć roczną wydajność 20 tys. ton, zakład będzie w stanie przetworzyć cały materiał PolyAl (tzw. odsort, czyli materiał będący mieszaniną aluminium i polietylenu, pozostałość po procesach odzysku celulozy z kartoników Tetra Pak) pochodzący z Belgii i Holandii oraz jego część z Niemiec. Na strategiczną lokalizację fabryki wybrano Ittervoort, miejscowość położoną niedaleko zbiegu granic holenderskiej, belgijskiej i niemieckiej.

Przewiduje się, że podczas gdy włókna papierowe z recyklingu mogą być wykorzystywane do wzmacniania produktów papierowych, takich jak opakowania dla e-handlu oraz torby na zakupy, materiał PolyAl z odzysku może zastąpić pierwotne i pozyskane w procesach recyklingu tworzywa sztuczne w zastosowaniach związanych z formowaniem wtryskowym, wytłaczaniem i termoformowaniem. Palety, skrzynki i palety wielokrotnego użytku należą do potencjalnych sposobów jego wykorzystania, które przewiduje Tetra Pak. Zakład ma uzupełnić możliwości przetwórcze istniejącego zakładu Recon Polymers w Roosendaal (ok. 800 ton rocznie), uruchomionego we współpracy z Tetra Pak w 2021 r.

Z przyjemnością ogłaszamy powstanie tego nowego zakładu, który znacznie zwiększy możliwości recyklingu zużytych kartonów po napojach w regionie - mówi Kinga Sieradzon, wiceprezes ds. zbiórki i recyklingu w Tetra Pak. Dzięki współpracy z Yellow Dreams mamy możliwość przekroczenia oficjalnych celów recyklingu w Holandii.

To kolejny kamień milowy w naszej wspólnej podróży ze wszystkimi interesariuszami w całym łańcuchu wartości, w celu zwiększenia zbiórki, sortowania i recyklingu. Nasze ciągłe inwestycje, sięgające 40 milionów euro rocznie na całym świecie, odzwierciedlają nasze zaangażowanie w rozwój recyklingu kartonów po napojach i wspieranie zrównoważonych praktyk - dodaje.

Bas Gehlen, dyrektor zarządzający Yellow Dreams, dodaje: Wspólne przedsięwzięcie Yellow Dreams i Tetra Pak nie tylko pokazuje potencjał recyklingu PolyAl, ale także stanowi niezwykły przykład wartości współpracy na rzecz budowania systemu o obiegu zamkniętym. Za pośrednictwem tego projektu kontynuujemy transformację recyklingu kartonów, pozostawiając trwały wpływ na środowisko i inspirując dalsze wdrażanie praktyk gospodarki o obiegu zamkniętym.

Opracowano na podstawie informacji Tetra Pak