Producent opakowań i ekspozytorów Thimm inwestuje w swój zakład w Northeim w południowej Dolnej Saksonii i uruchamia nową instalację in-line do dalszego przetwarzania tektury falistej. Tym samym Thimm konsekwentnie dostosowuje zakład do rosnących wymagań w zakresie dóbr konsumpcyjnych i e-handlu.
Wraz z uruchomieniem instalacji in-line BGM Case Line CL11/25 obu niemieckich producentów maszyn Bahmüller i Göpfert Grupa Thimm ustanawia nowe standardy jakości w dalszej obróbce tektury falistej. W tym celu przedsiębiorstwo zainwestowało prawie pięć milionów euro w nowy wysokowydajny system oraz niezbędne prace peryferyjne w zakładzie. BGM Case Line z serwonapędem ma szerokość roboczą 2,50 m i zwiększa produkcję wysokogatunkowych, precyzyjnie przetworzonych składanych pudełek na towary konsumpcyjne codziennego użytku oraz opakowań wysyłkowych dla e-commerce. Dzięki niezależnie napędzanym osiom i związanej z tym wysokiej dokładności rejestru, grawerowanym laserowo wałkom rastrowym oraz wspomaganemu kamerą systemowi rakli maszyna zapewnia dokładny i wysokiej jakości nadruk postprintowy. Inne czynniki, takie jak szybko przezbrajana wykrawarka rotacyjna, precyzyjny mechanizm szczelinowy z napędem bezpośrednim oraz wydajny moduł składania, również przyczyniają się do uzyskania optymalnych rezultatów końcowych i zwiększenia wydajności.
Podczas obróbki arkusze tektury falistej są precyzyjnie prowadzone podciśnieniowo przez maszynę. Nieprawidłowo sklejone arkusze są rejestrowane przez zintegrowaną kamerę i bezpośrednio usuwane przy maksymalnej prędkości produkcji. Wysokowydajny robot paletujący przygotowuje wyprodukowany towar do dalszego transportu bez użycia palet. Inwestycja ta jest ważnym krokiem w rozbudowie naszych zakładów produkcji opakowań i optymalnie przygotowuje zakład w Northeim, aby również w przyszłości w pełni sprostać wysokim wymaganiom naszych klientów w zakresie jakości i mocy produkcyjnych – podkreśla Michael Weber, dyrektor ds. strategii korporacyjnej + marketingu Grupy Thimm.
Integracja dużej instalacji z istniejącą halą produkcyjną stanowiła szczególne wyzwanie. Wspólnie z producentami znaleźliśmy jednak indywidualne rozwiązanie pozwalające optymalnie zintegrować długą maszynę z naszą fabryką, pomimo ograniczonej przestrzeni, bez uszczerbku dla jej wydajności – mówi Weber. Nowa linia jest umieszczona teraz w układzie odbicia lustrzanego względem istniejącej instalacji in-line, tworząc w ten sposób nowe centrum produkcyjne w fabryce. W tym celu już od 2019 roku wdrożono środki przygotowawcze na sumę 1 miliona euro, takie jak przeniesienie i modernizacja istniejących instalacji. Poza tym dwie wykrawarki rotacyjne zostały umieszczone obok siebie w układzie odbicia lustrzanego, tworząc kolejne centrum produkcyjne. Taka równoległa konfiguracja w dwóch centrach produkcyjnych daje nam cenne efekty synergii, ponieważ personel przy obu maszynach pracuje razem wydajnie jako jeden zespół. Ułatwia to na przykład planowanie kadrowe i umożliwia elastyczną rotację zadań – wyjaśnia Weber. I dodaje: Dzięki tej inwestycji konsekwentnie dostosowujemy zakład do aktualnych i przyszłych potrzeb w zakresie dóbr konsumpcyjnych i e-handlu.
Opracowano na podstawie informacji Grupy Thimm