Tonery ECO Xeikon dla technologii CHEETAH
1 Jan 1970 15:24

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Xeikon zaprezentuje trzecią generację swojej wiodącej na rynku technologii druku CHEETAH (CHEETAH 3.0) podczas wrześniowych targów Labelexpo Europe. Chociaż – jak przekonuje producent - technologia suchego tonera Xeikon już teraz jest najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem na rynku pakowania żywności, nowe przepisy i oczekiwania właścicieli marek zwiększają zapotrzebowanie na jeszcze bardziej zrównoważone rozwiązania. W odpowiedzi firma opracowała rewolucyjne nowe tonery, które - zachowując wszystkie zalety istniejącej wcześniej technologii – wprowadzają ją na nowy poziom zrównoważonego rozwoju i stanowią bezpośrednią odpowiedź na największe zmartwienia właścicieli marek i użytkowników końcowych na dzisiejszym rynku. Opracowanie nowych tonerów ECO jest również głównym elementem strategii zrównoważonego rozwoju firmy Xeikon, która w nadchodzących latach zamierza ograniczyć o 40% ślad węglowy w swej działalności.

Przełomowe postępy osiągnięte dzięki wprowadzeniu nowych tonerów Xeikon ECO są zgodne z dwiema głównymi osiami rozwoju Xeikon: zrównoważonym rozwojem i bezpieczeństwem żywności.
Zrównoważony rozwój - dzięki zawartości nawet 60% zrównoważonych składników pozyskiwanych w procesach recyklingu chemicznego z wysokojakościowych przezroczystych butelek z PET i innych odzyskanych materiałów pochodzenia węglowego, przetwórcy odczują natychmiast szereg korzyści z przejścia na tonery ECO:

  • Ograniczają one ślad węglowy technologii druku o ponad 10%, co również przyczyni się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju stawianych sobie przez przetwórców.
  • Zachęcają do korzystania z materiałów pochodzących z recyklingu, pozwalając na uniknięcie (wyższego) opodatkowania opakowań z pierwotnego plastiku na bazie ropy naftowej.
  • Są produkowane - podobnie jak inne tonery Xeikon - z wykorzystaniem 100% zielonej energii elektrycznej, co minimalizuje emisję CO2.
  • Nadają się do odfarbiania z papieru (referencja Ingede), jak i folii (referencja CADEL.
  • W czasie ich produkcji oraz podczas samego procesu drukowania do środowiska nie są emitowane żadne lotne związki organiczne (LZO).

Bezpieczeństwo żywności - dzięki starannemu doborowi surowców i ponownemu opracowaniu składu chemicznego tonery ECO są całkowicie wolne od fluoru (zarówno nieorganicznego, jak i PFAS) i w 100% wegańskie, zachowując wszystkie zalety poprzedniej generacji tonerów, czyli brak BPA, olejów mineralnych i fotoinicjatorów. Oznacza to, że tonery ECO nadają się do stosowania w niebezpośrednim kontakcie z żywnością przy wykorzystaniu jedynie bariery papierowej oraz do bezpośredniego kontaktu z suchą żywnością FDA. Ponadto tonery ECO są zgodne z europejską dyrektywą w sprawie bezpieczeństwa zabawek, wytycznymi Nestlé dotyczącymi farb opakowaniowych oraz szwajcarskimi i niemieckimi przepisami dotyczącymi farb do druku.

Wszystkie te cechy mają kluczowe znaczenie dla zachowania zgodności z obowiązującymi i przyszłymi przepisami oraz dla ochrony środowiska. Ponadto są one odpowiedzią na rosnące obawy konsumentów dotyczące dobrego samopoczucia, zdrowia i dobrostanu zwierząt, co sprawia, że będą przyszłościowym rozwiązaniem dla dzisiejszych inwestycji w produkcję opakowań przyjaznych dla środowiska.

Tonery Xeikon, które już gwarantują wyjątkową jakość druku i wysoką niezawodność, zostały teraz uzupełnione o szerszy zakres zastosowań związanych z bezpieczeństwem żywności. Dzięki swojemu ekologicznemu składowi tonery ECO wnoszą istotny wkład w niezachwiane zaangażowanie Xeikon w dostarczanie odpowiednich rozwiązań dla rynku etykiet, odpowiadających na dzisiejsze i przyszłe wyzwania - komentuje Filip Weymans, wiceprezes Xeikon ds. marketingu. Dokonując inwestycji w sprzęt drukujący, przetwórcy chcą pewności, że ich zakup jest nie tylko dostosowany do ich bieżących potrzeb, ale także jest w stanie sprostać nadchodzącym wymaganiom; aspekt, który Xeikon dodatkowo rozbuduje, gdy w przyszłym roku udostępni dodatkowo toner ECO obecnym klientom wykorzystującym maszyny Xeikon CX300 i CX500.

Z dumą dodam, że tonery Xeikon ECO nie zmuszą przetwórców do podnoszenia cen, w przeciwieństwie do porównywalnych zrównoważonych rozwiązań. W praktyce będą oni mieli szansę wzniesienia swojej produkcji na znacznie wyższy poziom zrównoważonego rozwoju bez zwiększania całkowitego kosztu druku (TCOP). Skutecznie przekłada się to na redukcję kosztów w ujęciu realnym i wspiera ich w stawianiu czoła obecnej silnej presji cenowej.

Aby dostarczyć kolejne dowody potwierdzające swe ekologiczne zaangażowanie, firma Xeikon wprowadziła również Kartę Wyników Zrównoważonego Rozwoju (Sustainability Scorecard) dla każdej maszyny cyfrowej w jej portfolio. Nowa karta wyników stanowi przeznaczone dla drukarni, oparte na danych narzędzie, które wskazuje bezpośredni wpływ maszyn Xeikon na środowisko wyrażony w gramach CO2 na metr kwadratowy, oceniany w trzech kategoriach (energia, odpady i masa atramentu/toner) w skali od A do G. Karta jest bardzo szczegółowa i obejmuje również wskaźniki substancji, zgodność z przepisami i wszystkie dane wyjściowe do pełnego przeglądu zrównoważonego rozwoju. Karta wyników nie jest przeznaczona wyłącznie dla urządzeń Xeikon, ale może być również używana przez innych dostawców. Więcej informacji na temat karty wyników zrównoważonego rozwoju można znaleźć na stronie https://xeikon.com/en/lps/sustainability-scorecard.

Opracowano na podstawie informacji firmy Xeikon