Trzy urządzenia Sidel Combi w rozlewni Lesieur
1 Jan 1970 10:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W latach 2019-2021 w rozlewni Lesieur w Coudekerque (północna Francja) zainstalowano trzy urządzenia typu Combi firm Sidel i Serac dla oleju jadalnego. Firma produkująca oleje, sosy i przyprawy może teraz produkować lekkie butelki i używać przetworzonego PET z surowców wtórnych (rPET). Pod kątem operacyjnym połączenie sił dwóch ekspertów technologicznych w obszarze oleju jadalnego: Sidel – dla rozdmuchiwania i Serac – dla napełniania/zamykania, pomogło firmie Lesieur zracjonalizować liczbę formatów butelek i skrócić całkowity czas przezbrojenia oraz zmniejszyć zużycie energii.

Założona w 1908 roku firma Lesieur produkuje i sprzedaje pełną gamę olejów roślinnych, sosów i przypraw, a jej innowacyjne produkty skupiają się na kilku konkretnych obszarach: smaku, jakości, wartości odżywczej i zrównoważonym rozwoju. Będąca częścią Grupy Avril firma rozpoczęła w 2015 roku plan modernizacji swoich zakładów produkcyjnych. Zakład w Coudekerque, jeden z największych w Europie pod względem wolumenu rozlewu oleju jadalnego, dobrze wykorzystał rozłożoną na 3 lata dedykowaną inwestycję w wysokości 20 milionów euro, przeznaczoną na swoje centrum butelkowania.

Historyczny zakład w Lesieur, który butelkował 170 milionów litrów rocznie, dążył do poprawy jakości butelek i zminimalizowania ograniczeń w harmonogramie dzięki oddzielnym centrom rozdmuchiwania i butelkowania. Dodatkowo moce produkcyjne zorganizowano wokół siedmiu linii rozlewniczych – w tym kilku małych, o niskiej prędkości.

Transformacja z myślą o jakości, ergonomii i elastyczności

Transformacja została zorganizowana wokół instalacji trzech urządzeń typu Combi firm Sidel i Serac z funkcjami rozdmuchiwania, napełniania i zamykania, które mogą wytwarzać formaty o pojemności od 0,5 lub 1 l do 2 i 3 l, z prędkością od 15 tys. aż do 30 tys. but./godz. Postanowiliśmy zainwestować w rozwiązanie on-line dla rozdmuchiwania. Obecnie posiadamy jedynie pięć linii produkcyjnych, ale dzięki oferującym wysoką prędkość rozwiązaniom firmy Sidel jesteśmy w stanie zwiększyć nasze ogólne zdolności produkcyjne. Bardzo pozytywnie wpłynęło to również na koszty produkcji – mówi Francis Arulraj, kierownik ds. projektów w Lesieur.

Dzięki nowym Combi technologie ogrzewania i rozdmuchiwania zapewniają spójność w ramach integralności butelki. Ta zmiana technologiczna poprawiła nie tylko jakość, ale także ergonomię. Urządzenia firmy Sidel zajmują bardzo mało miejsca; pozwoliło to firmie na usunięcie przenośników i chodników oraz ułatwiło codzienną pracę operatorów. Jeśli chodzi o zmiany formatu, nie tylko są one łatwe do przeprowadzenia przez cały zespół produkcyjny, ale także spełniają potrzeby produkcyjne i adaptacyjne. Na przykład czas zmiany formy jest krótszy, a cały proces łatwiejszy, co pozwala zminimalizować przestoje produkcyjne. Zoptymalizowaliśmy również dostępność naszej linii dzięki wsparciu zespołu Sidel Packaging. Racjonalizując liczbę formatów butelek z 22 do 14, dzięki wspólnej średnicy zewnętrznej, mamy teraz znacznie prostszy sposób podchodzenia do naszego harmonogramu produkcji, a jednocześnie wciąż jesteśmy w stanie proponować naszym klientom różnorodne kształty – mówi Denis Trelhu, kierownik ds. produkcji.

Zapewnienie zrównoważonej przyszłości dzięki lekkim butelkom rPET

PET – przezroczysty lub nieprzezroczysty – jest materiałem wybieranym do butelkowania oleju jadalnego, ponieważ butelki takie można formować w określone kształty. Jako wiodący dostawca rozwiązań PET firma Sidel istotnie przyczyniła się do realizacji wizji zrównoważonego rozwoju firmy Lesieur. Faktycznie zmniejszyliśmy masę naszych preform. Jesteśmy teraz w stanie produkować butelki o wadze od 16 do 18 gramów zawierające do 100% rPET – komentuje Denis Trelhu. Nie tylko opakowania, ale również linia produkcyjna pomogły firmie Lesieur w realizacji jej celów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Dzięki zoptymalizowanemu piecowi i lampom obniżono całkowite zużycie energii elektrycznej przez rozdmuchiwarkę. Ponadto znacznie obniżono ciśnienie rozdmuchiwania, co prowadzi do zmniejszenia zużycia energii przez flotę sprężarek.

Nawiązaliśmy doskonałą współpracę z dwoma historycznymi dostawcami, Sidel i Serac, którzy zaprezentowali swoją ekspercką wiedzę w dziedzinie butelkowania oleju, wykorzystując jednocześnie doświadczenie techników, którzy byli na miejscu przez cały czas trwania projektu. Dzięki temu trójstronnemu partnerstwu z pewnością zrobimy duży krok naprzód – podsumowuje Christophe Lance, kierownik zakładu.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sidel