Udane przemysłowe wdrożenie ekologicznej żywicy firmy Dow
1 Jan 1970 12:25

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Koncern Dow poinformował w dniu 21 stycznia br. o pierwszym zastosowaniu na komercyjną skalę swej innowacyjnej żywicy AGILITY CE wykonanej w 70% z tworzyw pochodzących z recyklingu. Jej użytkownikiem jest firma firma Plastigaur, czołowy hiszpański przetwórca folii, który wykorzystał żywicę do produkcji folii termokurczliwej wykorzystywanej standardowo do przewozu puszek i butelek z PET. Współpraca obu przedsiębiorstw to ważny krok w realizacji ambitnego planu Dow: rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego dla tworzyw sztucznych.

Żywica powstaje z polietylenu LDPE uzupełnionego o domieszkę tworzywa odzyskanego w procesie recyklingu pokonsumenckich odpadów (PCR); otrzymany materiał zachowuje jakość i funkcjonalność surowca otrzymanego z materiałów pierwotnych.

Zaprezentowana pod koniec 2019 r. AGILITY CE to pierwszy produkt PCR w ofercie Dow. Firma sprzedaje go obecnie we wszystkich regionach świata, w których działa. Zastosowanie PCR to ważny element planu zmniejszenia „śladu węglowego” w produkcji opakowań. Folie shrink sleeve produkowane przez Plastigaur zawierają 50% PCR, co oznacza redukcję emisji CO2 o 25%.

Współpraca Dow i Plastigaur pozwoliła dodatkowo na zmniejszenie grubości folii termokurczliwej z dodatkiem PCR z 45 do 40 mikronów; zapewniło to – przy zachowaniu pełnej funkcjonalności końcowego produktu – możliwość zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o kolejne 11% i ograniczenie ogólnego negatywnego wpływu na środowisko o 32%. Wdrożenie nowego rozwiązania przez producentów opakowań ułatwi przetwórcom i właścicielom marek realizację ich celów środowiskowych bez negatywnego wpływu na jakość folii.

Agnieszka Godlewska, kierownik marketingu w dziale Opakowań Przemysłowych i Konsumenckich w Dow, komentuje: Dzięki bliskiej współpracy z Plastigaur rozszerzyliśmy naszą innowacyjną ofertę produktów zawierających PCR i zaprezentowaliśmy ekonomicznie opłacalne rozwiązanie wykorzystujące opakowania wysokiej jakości wykonane z materiałów z odzysku. To już nie jest koncepcja albo projekt, ale rzeczywistość. Cieszy nas możliwość kontynuowania współpracy z kolejnymi partnerami w całym łańcuchu wartości i forsowania standardów branżowych w zakresie oferty recyklingu materiałów pokonsumenckich, czego ostatecznym celem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych i emisji CO2."

Jesteśmy niezwykle zadowoleni z rozwoju nowych folii termokurczliwych. Zbliżają nas one – a także właścicieli marek – do osiągnięcia naszych celów środowiskowych – dodaje Luis Artola, dyrektor zarządzający w Plastigaur. Włączenie materiałów z recyklingu może być trudne, ale najnowsze technologie oraz nasze doświadczenie w przemyśle pozwoliły nam przesunąć granice; nie moglibyśmy być bardziej zadowoleni z osiągniętych efektów.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Dow