manroland Goss po raz pierwszy na targach K 2022
10 Nov 2022 14:19

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wśród ponad 3 tysięcy wystawców targów K 2022, które odbywały się w Düsseldorfie w dniach 19-26 października br., po raz pierwszy znalazła się firma manroland Goss. Na jej stoisku, usytuowanym w pawilonie gromadzącym producentów i dostawców rozwiązań poligraficznych, prezentowany był zespół zwojowej maszyny offsetowej Varioman f:line przeznaczonej do zadrukowywania podłoży giętkich. Jak zapewnia Jarosław Kotfis - Business Director w firmie manroland Goss odpowiedzialny za jej działalność w naszym kraju - rozwiązanie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających, wśród których znaleźli się też goście z Polski. Varioman f:line to jeden z trzech wariantów stworzonej przez manroland Goss linii produkcyjnej, bazującej na technice offsetu zwojowego i skierowanej do różnych segmentów rynkowych. Jak podaje firma, znalazły one już swoich pierwszych użytkowników, wśród których są drukarnie opakowań wykonywanych zarówno z tworzyw sztucznych, jak i podłoży papierowych.

Nasz debiut na targach K, gromadzących tysiące przedsiębiorców działających na rynkach tworzyw sztucznych i wyrobów kauczukowych, był bardzo udany - mówi Jarosław Kotfis (na zdjęciu). Goście z całego świata odwiedzający nasze stoisko z dużym zainteresowaniem oglądali zespół drukujący maszyny Varioman f:line, byli też bardzo aktywni podczas prezentacji tego rozwiązania. Miałem przyjemność poprowadzić część z nich, odpowiadając na wiele pytań związanych zarówno z technologiczną, jak i ekonomiczną stroną wdrożenia tej innowacyjnej maszyny.

Promowana na stoisku targowym maszyna Varioman f:line to jeden z trzech wariantów, jaki firma manroland Goss stworzyła z myślą o różnych segmentach rynkowych. Dwa z nich dotyczą bardzo perspektywicznej branży opakowań, w której mamy już pierwsze wdrożenia - mówi Jarosław Kotfis. Na targach K, z uwagi na ich specyfikę, prezentowany był moduł maszyny w wersji f:line, dedykowanej zadrukowywaniu i uszlachetnianiu podłoży giętkich. Można go było obejrzeć z bliska, poznać jego specyfikę, konstrukcję itd. Do dyspozycji gości były też liczne próbki opakowań i etykiet wykonanych na tym urządzeniu, pochodzące z rzeczywistych partii produkcyjnych. Zwiedzający mogli je zabrać ze sobą, mieli też okazję rozmawiać z ekspertami manroland Goss odpowiedzialnymi za projekt Varioman.

Podczas rozmów z klientami staramy się przekonywać ich, że technologia zwojowego druku offsetowego może być atrakcyjną alternatywą dla fleksografii czy rotograwiury w kontekście produkcji opakowań, zarówno tych z udziałem podłoży giętkich, jak i tekturowych - mówi Jarosław Kotfis. Oferuje ona wiele zalet, zwłaszcza w kontekście stale zmieniających się trendów rynkowych. Przede wszystkim gwarantuje utrzymanie wysokiej wydajności i odpowiedniej opłacalności produkcji przy małych i średnich nakładach opakowań i etykiet. To rezultat m.in. niskich kosztów przygotowalni offsetowej (zwłaszcza w porównaniu do innych technik konwencjonalnych), szybkiego przezbrojenia maszyny, a także możliwości jej skonfigurowania zgodnie ze specyfiką produkcji i indywidualnymi potrzebami użytkownika. Varioman pracuje w trybie jednoprzebiegowym, zapewniając drukowanie i uszlachetnianie inline. Przed i za zespołami drukującymi instalowane są dodatkowe moduły i opcje, a ich konfiguracja różni się w zależności od zastosowań końcowych, gramatury podłoża, rodzajów uszlachetniania i dalszej obróbki.

Poza aspektami dotyczącymi ekonomiki produkcji i wysokiej jakości (uwzględniającej stabilność i spójność kolorystyczną), o którą dbają liczne systemy kontrolno-pomiarowe, producent zwrócił też uwagę na kwestię proekologiczności całego rozwiązania, podnoszoną coraz częściej zarówno przez właścicieli marek, jak i konsumentów. Ekonomika produkcji w maszynie Varioman ma wiele wspólnego z ekologią, choćby w kontekście redukcji opadu, energooszczędności czy stosowanych tu farb EB. Zatem również pod tym względem nasza propozycja doskonale wpisuje się w obecne trendy rynkowe, umożliwiając wydajną i zyskowną produkcję opakowań na podłożach, które - po zużyciu - można poddać recyklingowi w istniejących ciągach przemysłowych. Wszystkich zainteresowanych rozwiązaniami z serii Varioman zapraszamy do kontaktu z nami - podsumowuje Jarosław Kotfis.

Opracowano na podstawie informacji firmy manroland Goss