Fiński Instytut Ochrony Środowiska (SYKE) oraz niemiecki Instytut Badań Energii i Środowiska w Heidelbergu (IFEU) opublikowały raport naukowy „Fossil carbon emission substitution and carbon storage effects of wood-based products”. Raport koncentruje się na magazynowaniu węgla w produktach leśnych i unikaniu emisji CO2 pochodzącego z paliw kopalnych dzięki stosowaniu surowców drewnopochodnych w celu zastąpienia surowców nieodnawialnych. Raport jest częścią serii naukowej Raporty Fińskiego Instytutu Środowiska, a jego inicjatorem i fundatorem jest firma UPM.
Jak dotychczas nie istniała naukowa metodologia pozwalająca obliczyć w spójny sposób całkowity wpływ branży drzewnej na klimat. Ten raport przyczynia się do opracowania takiej metodologii – wyjaśnia Sami Lundgren, wiceprezes działu UPM Responsibility.
Sprawozdanie wyraźnie pokazuje, że lasy i produkty leśne odgrywają ważną rolę w łagodzeniu zmian klimatu. Oceniając wpływ na klimat należy uwzględnić różne aspekty, w tym sekwestrację węgla w lasach, przechowywanie węgla w produktach drewnopochodnych, kaskadowe wykorzystanie drewna (np. recykling) oraz unikanie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z paliw kopalnych poprzez zastępowanie otrzymywanych z nich materiałów i energii.
Ocena wpływu produktów leśnych na klimat jest trudna. Istnieje tak wiele sposobów wykorzystania drewna, wiele wymaganych założeń i wiele niewiadomych. Ten raport pomaga zrozumieć i pokonać te wyzwania w praktyce - mówi Sampo Soimakallio, kierownik działu w Fińskim Instytucie Środowiska.
Rośnie znaczenie śladu węglowego w etykietowaniu produktów. Z drugiej strony metodologia wykorzystywana w kalkulacjach nie zawsze jest właściwie zdefiniowana, i to mimo istnienia różnych międzynarodowych standardów. Tym samym można poddać w wątpliwość uzyskane dane. Ten raport przykłada ogromną wagę do metodologicznej przejrzystości – dodaje Horst Fehrenbach, szef departamentu w IFEU.
W raporcie przedstawiono kilka praktycznych wskazówek dotyczących oceny wpływu klimatu zarówno na poziomie produktu, jak i przedsiębiorstwa. Ponadto on rzuca światło na obecne ograniczenia i założenia takich ocen. Celem firmy UPM jest wykorzystanie raportu do dalszego rozwoju metodologii raportowania na temat klimatu i systematycznego uwzględniania różnych aspektów.
Raport można znaleźć na stronie Fińskiego Instytutu Ochrony Środowiska.
Opracowano na podstawie informacji firmy UPM