UPM bada wpływ swych produktów na klimat
1 Jan 1970 09:42

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Fiński Instytut Ochrony Środowiska (SYKE) oraz niemiecki Instytut Badań Energii i Środowiska w Heidelbergu (IFEU) opublikowały raport naukowy „Fossil carbon emission substitution and carbon storage effects of wood-based products”. Raport koncentruje się na magazynowaniu węgla w produktach leśnych i unikaniu emisji CO2 pochodzącego z paliw kopalnych dzięki stosowaniu surowców drewnopochodnych w celu zastąpienia surowców nieodnawialnych. Raport jest częścią serii naukowej Raporty Fińskiego Instytutu Środowiska, a jego inicjatorem i fundatorem jest firma UPM.

Jak dotychczas nie istniała naukowa metodologia pozwalająca obliczyć w spójny sposób całkowity wpływ branży drzewnej na klimat. Ten raport przyczynia się do opracowania takiej metodologii – wyjaśnia Sami Lundgren, wiceprezes działu UPM Responsibility.

Sprawozdanie wyraźnie pokazuje, że lasy i produkty leśne odgrywają ważną rolę w łagodzeniu zmian klimatu. Oceniając wpływ na klimat należy uwzględnić różne aspekty, w tym sekwestrację węgla w lasach, przechowywanie węgla w produktach drewnopochodnych, kaskadowe wykorzystanie drewna (np. recykling) oraz unikanie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z paliw kopalnych poprzez zastępowanie otrzymywanych z nich materiałów i energii.

Ocena wpływu produktów leśnych na klimat jest trudna. Istnieje tak wiele sposobów wykorzystania drewna, wiele wymaganych założeń i wiele niewiadomych. Ten raport pomaga zrozumieć i pokonać te wyzwania w praktyce - mówi Sampo Soimakallio, kierownik działu w Fińskim Instytucie Środowiska.

Rośnie znaczenie śladu węglowego w etykietowaniu produktów. Z drugiej strony metodologia wykorzystywana w kalkulacjach nie zawsze jest właściwie zdefiniowana, i to mimo istnienia różnych międzynarodowych standardów. Tym samym można poddać w wątpliwość uzyskane dane. Ten raport przykłada ogromną wagę do metodologicznej przejrzystości – dodaje Horst Fehrenbach, szef departamentu w IFEU.

W raporcie przedstawiono kilka praktycznych wskazówek dotyczących oceny wpływu klimatu zarówno na poziomie produktu, jak i przedsiębiorstwa. Ponadto on rzuca światło na obecne ograniczenia i założenia takich ocen. Celem firmy UPM jest wykorzystanie raportu do dalszego rozwoju metodologii raportowania na temat klimatu i systematycznego uwzględniania różnych aspektów.

Raport można znaleźć na stronie Fińskiego Instytutu Ochrony Środowiska.

Opracowano na podstawie informacji firmy UPM