UPM Raflatac i Inosence Polyol wykorzystują nowe metody recyclingu
1 Jan 1970 07:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Unikatowa współpraca pomiędzy RafCycle firmy UPM Raflatac oraz firmami Inosence Polyol i Finnfoam pozwoliła stworzyć rozwiązanie obiegu zamkniętego, które umożliwia recykling zużytych podkładów etykietowych. Odpady są przetwarzane na cenny surowiec PET dla fińskiej firmy chemicznej Inosence Polyol Oy, zwiększając tym samym udział surowców wtórnych w produkcji materiałów izolacyjnych firmy Finnfoam.

UPM Raflatac, Inosence Polyol i Finnfoam zbudowały innowacyjny model współpracy, który przekłada się na efektywniejsze wykorzystanie zasobów. Zużyte odpady z etykiet PET zebrane za pośrednictwem usługi recyklingu UPM Raflatac RafCycle tworzą strumień odpadów, który trudno poddać recyklingowi. Teraz zużyte podkłady etykietowe można już przetworzyć na surowce w procesie opracowanym przez Inosence Polyol. Następnie firma Finnfoam wykorzystuje je do produkcji izolacji polizocyjanurowej lub FF-PIR

Odpady z etykiet samoprzylepnych składają się w około 80 procentach z papieru. Firma UPM Raflatac poddaje recyklingowi papierowe materiały podkładowe etykiet, dając im nowe życie i zamykając tym samym obieg. Pozostałe 20 procent to folia PET z nałożoną cienką warstwą silikonu. Te elementy są trudne do oddzielenia, w związku z czym materiały podkładowe z tworzywa sztucznego PET w przeszłości zwykle poddawano spalaniu.

Produkty jednorazowe lub krótkotrwałe często wytwarza się z odzyskanego tworzywa sztucznego PET. W ramach naszego rozwiązania odzyskany surowiec wtórny ulega przetworzeniu na materiał izolacyjny, czyli produkt trwały, który związuje dwutlenku węgla przez kolejne dziesięciolecia. Nasz łańcuch wartości spełnia surowe wymogi analiz krytycznych, a na dodatek istotnie wpływamy na zrównoważony rozwoj branży etykietowej — mówi Juha Virmavirta, dyrektor ds. rozwiązań RafCycle w firmie UPM Raflatac.

Firma UPM Raflatac odbiera odpady etykietowe z tworzyw sztucznych PET od swoich klientów i użytkowników końcowych. Inosence Polyol wykorzystuje zebrane odpady w produkcji poliolu. Przepływ materiałów w firmie UPM Raflatac gwarantuje stałe dostawy surowców do produkcji poliolu.

Rozwiązanie opracowane we współpracy z UPM Raflatac i Inosence Polyol to doskonały przykład potencjału recyklingu chemicznego. Dzięki niemu wiele trudnych do recyklingu materiałów można oddzielić i wykorzystać ponownie. Nowe ekonomiczne i przyjazne środowisku metody recyklingu wpłyną również na zmiany legislacyjne, nasilając konieczność poddawania odpadów recyklingowi oraz ograniczając przypadki ich spalania. To oczywiście bardzo pozytywny efekt końcowy— mówi Henri Nieminen, prezes Firmy Finnfoam.

Opracowano na podstawie informacji firmy UPM