UPM Raflatac nagrodzony za odpowiedzialne pozyskiwanie surowców
1 Jan 1970 12:50

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Stworzony przez firmę UPM Raflatac materiał etykietowy Forest Film otrzymał tegoroczną nagrodę Innovation in Responsible Sourcing Award (w wolnym tłumaczeniu: nagroda za innowację z zakresu odpowiedzialnego zaopatrzenia) Koalicji na rzecz Zrównoważonych Opakowań (Sustainable Packaging Coalition, SPC). Wyniki konkursu ogłoszono 30 września br. w trakcie wirtualnej ceremonii SPC Innovator Awards, będącej częścią tegorocznego wydarzenia SPC Advance. Forest Film jest pierwszym w świecie foliowym materiałem etykietowym wykonanym z polipropylenu pozyskanego w całości z naturalnych surowców leśnych w oparciu o bilans masowy.

„Forest Film zasługuje na uwagę, ponieważ wprowadza do obiegu polipropylen pozyskiwany z naturalnych źródeł i zapewnia doskonale znany surowiec wraz z mechanizmem gwarantującym jego odpowiedzialne pozyskiwanie” - wyjaśnia Adam Gendell, zastępca dyrektora SPC. „Stanowi on istotny postęp w obszarze biotworzyw i uważamy, że zasłużył na miano zwycięzcy nagrody Innovation in Responsible Sourcing w ramach tegorocznych 2020 SPC Innovator Awards.”

Innowacyjny materiał etykietowy Forest Film – pod względem wydajności nie różniący się niczym od innych standardowych produktów – jest wynikiem współpracy firm UPM Raflatac i UPM Biofuels zmierzającej do wprowadzenia przyszłościowych innowacji, które nie opierają się na paliwach kopalnych. Jego głównym składnikiem jest nafta UPM BioVerno produkowana z oleju talowego, czyli pozostałości z procesu produkcji masy papierniczej. To idealna odnawialna substancja zastępująca surowce na bazie paliw kopalnych surowcami odnawialnymi, pozyskiwanymi w sposób przyjazny dla środowiska.

„UPM Forest Film to nasz innowacyjny, pierwszy w branży materiał z folii polipropylenowej wyprodukowanej na bazie drewna i naturalny krok na drodze do tworzenia inteligentnych rozwiązań ograniczających zużycie paliw kopalnych. Wydajność tego rozwiązania jest identyczna w porównaniu do innych standardowych produktów” - wyjaśnia Izabela Antczak, Menadżer ds. Rozwiązań Opakowaniowych w UPM Raflatac Polska.

Forest Film posiada certyfikat ISCC PLUS (International Sustainability & Carbon Certification) potwierdzający, że przy jego produkcji wykorzystano surowce odnawialne zastępujące analogiczną ilość materiałów kopalnych – co oznacza, że spełnia on wymogi metody bilansu masowego. Dowodzi on również, że wykorzystanie tego materiału do produkcji etykiet pozwala ograniczyć emisję gazów cieplarnianych (w porównaniu ze standardowymi etykietami nawet o 66%). Jednocześnie Forest Film nie różni się właściwościami od konwencjonalnych foliowych materiałów etykietowych. Obecnie dostępny jest zarówno w wersji z polipropylenu, jak i polietylenu, przezroczystej i matowej białej.

Dodajmy, że kandydatem do zdobycia nagrody Innovation in Recovery Award 2020 był wspólny projekt UPM Raflatac i Sustana Fiber polegający na odzysku odpadów po etykietowych linerach i wykorzystaniu ich do produkcji nowego materiału wierzchniego. Ten materiał zawiera do 30% zrecyklowanych włókien wyprodukowanych przez Santana Fiber z odpadów pochodzących z papierów podkładowych pozyskanych w ramach programu RafCycle UPM Raflatac, a także z wymieszanych papierów uzyskanych z innych źródeł.

Na podstawie informacji UPM Raflatac opracował TK

Na zdjęciu: Izabela Antczak, Menadżer ds. Rozwiązań Opakowaniowych w UPM Raflatac Polska.