Utracone surowce a znaczenie recyklingu
1 Jan 1970 08:01

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Polacy z coraz większą świadomością podchodzą do ochrony środowiska oraz segregacji odpadów, jednak poziom recyklingu w naszym kraju jest wciąż stosunkowo niski. Odpady stanowią niewykorzystany potencjał, a wiele surowców tracimy, ponieważ zamiast do odzysku trafiają na składowiska.

Z danych GUS z końca 2015 roku wynika, że na składowiskach w Polsce było zgromadzonych ponad 1,6 miliarda ton odpadów. Choć znaczną ich część stanowią te związane ze wzbogacaniem rud czy wydobyciem i oczyszczaniem kopalin, trafiają tam też m.in odpady pochodzące z przedsiębiorstw.

Poziom odzysku w Polsce, w skali Unii Europejskiej, jest nadal bardzo niski. W przypadku odpadów opakowaniowych jest to 60%, przy średniej unijnej 79% (Eurostat, dane dla 2014 r.). Wprowadzony w lipcu br. Wspólny Systemem Segregacji Odpadów ma podnieść poziom recyklingu odpadów komunalnych, który obecnie wynosi 26%, podczas gdy 44% ogólnej masy odpadów trafia na składowiska (GUS, dane dla 2015 r.). Dla porównania Szwecja, która może być stawiana za wzór, na składowiska wysyła ich tylko 4%.

Odpady są cennym materiałem. Odzyskiwane mogą być w różny sposób, m.in. poprzez recykling, który zmniejsza wykorzystanie surowców naturalnych oraz emisję dwutlenku węgla. Dla przykładu wyprodukowanie 1 kg papieru gazetowego z makulatury ogranicza zużycie energii o 70% w porównaniu do produkcji z wykorzystaniem włókna pierwotnego. Miedź można odzyskiwać i przetwarzać nieskończenie wiele razy w procesie recyklingu podczas, gdy jej wydobycie jest kosztowne i trudne – w wydobytej rudzie jest zaledwie ok. 1,5% miedzi. Dla porównania
w starych kablach i instalacjach, które poddaje się recyklingowi miedź stanowi od 30 do nawet 70% masy odpadu.

„Zapobieganie powstawaniu odpadów oraz ich przygotowanie do ponownego użycia znajduje się najwyżej w hierarchii sposobów postępowania z odpadami. Na zwiększenie poziomów odzysku istotny wpływ mają rosnące wymagania Unii Europejskiej. Segregacja większej ilości odpadów, optymalizacja gospodarowania odpadami w firmach czy projektowanie z myślą o przyszłym recyklingu są sposobem na odzyskiwanie większej ilości surowców” – mówi Piotr Bruździak, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Stena Recycling.

Unia Europejska stawia sobie za cel wykorzystanie potencjału odpadów. Dąży do wprowadzenia gospodarki cyrkularnej, zakładającej racjonalne wykorzystywanie zasobów w taki sposób, aby zawarte w odpadach materiały mogły zostać użyte ponownie. Przedstawione przez Komisję Europejską propozycje zakładają, że do 2030 r. składowanie odpadów komunalnych wyniesie najwyżej 10%. Przewidują również osiągniecie do tego czasu wspólnych dla Unii Europejskiej celów – recyklingu odpadów opakowaniowych na poziomie 75% oraz 65% w przypadku odpadów komunalnych. Zmiany te pozwolą odpadom zyskać nowe życie w kolejnych produktach.

Źródło: Stena Recycling