Wspólny projekt Syensqo i TOMRA
14 Mar 2024 09:19

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Syensqo połączyła siły z TOMRA, wiodącym dostawcą technologii sortowania opartej na czujnikach oraz rozwiązań dla gospodarki o obiegu zamkniętym, aby dowieść możliwości opłacalnego rozdzielania i sortowania wieloskładnikowych struktur z tworzyw sztucznych, w których warstwa barierowa wykonana jest z polichlorku winylidenu (PVDC).

Partnerzy opracowali wspólnie serię eksperymentów z wykorzystaniem wielowarstwowych próbek komercyjnych odpadów opakowaniowych składających się z polietylenu o niskiej gęstości (LDPE) i Ixan PVDC firmy Syensqo. Wyniki dowiodły, że wielowarstwowe folie zawierające PVDC można oddzielić od zmieszanych odpadów z tworzyw sztucznych za pomocą przemysłowych urządzeń sortujących, aby uzyskać czyste strumienie recyklingu poliolefin i PVDC.

Zasadniczym celem tego projektu było podważenie dominujących standardów branżowych, zgodnie z którymi wielowarstwowe folie PVDC nie mogą być wysortowane z wielowarstwowych struktur opakowaniowych - wyjaśnia Federico Baruffi, globalny manedżer ds. marketingu w dziale Specjalistycznych Polimerów w firmie Syensqo. Nasze eksperymenty wykazały, że jest inaczej, i wysyłają jasny komunikat do branży opakowań i recyklingu, że da się to zrobić, zwłaszcza przy dużej dokładności i powtarzalności, z wykorzystaniem istniejącej technologii przemysłowej.

Pozytywne wyniki dotyczą rynków, które obecnie dostarczają generują mieszane odpady z tworzyw sztucznych zawierające PVDC, takie jak folie termokurczliwe w opakowaniach konsumenckich i spożywczych.
Jednym z problemów branży recyklingu była niezawodna identyfikacja odpadów polimerowych z zawartością PVDC - dodaje Marco Gregori, menedżer ds. sprzedaży we Włoszech z firmy TOMRA Recycling Sorting. Łącząc nasze zaawansowane systemy detekcji optycznej i bliskiej podczerwieni udało nam się osiągnąć wskaźnik selektywności na poziomie ponad 80% podczas sortowania z pokonsumenckiej mieszanki tworzyw sztucznych i ponad 95% podczas sortowania ze strumienia jednowarstwowego LDPE. To kolejny przykład tego, co potrafi dzisiejsza technologia, w tym przypadku nasz AUTOSORT".

Tym samym uzyskane wyniki rozszerzają zakres mieszanych odpadów z tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu o szeroką gamę struktur wielowarstwowych zawierających PVDC. Wspólny projekt Syensqo i TOMRA jest również uważany za wzór do naśladowania w zakresie rozwoju obiegu zamkniętego w przemyśle tworzyw sztucznych na drodze dedykowanych badań i rozwoju partnerów branżowych, którzy podzielają podobne wartości.

Opracowano na podstawie informacji firmy Syensqo