Koncern BASF wraz ze szwedzkim producentem materiałów opakowaniowych BillerudKorsnäs opracowały unikalny laminat papierowy do produkcji opakowań elastycznych, który nadaje się do rozkładu w przydomowej kompostowni.
Można go wykorzystać do produkcji owijek z indywidualnie dopasowanymi własnościami barierowymi, przeznaczonych do pakowania m.in. ciastek, lodów, batoników zbożowych i produktów mlecznych, jak również świeżych ryb, mięsa i serów sprzedawanych w supermarketach. To rozwiązanie, które spełnia współczesne wymogi ochrony środowiska jako produkt nadający się do organicznego recyklingu.
Na wielowarstwowy laminat składają się trzy podstawowe składniki: papier ConFlex Silk firmy BillerudKorsnäs oraz - dostarczone przez BASF – warstwa spoiwa wykonana z biopolimeru ecovio i ulegająca biodegradacji w warunkach domowych, oraz klej na bazie wody Epotal Eco 3675 X. Wszystkie składniki posiadają europejskie certyfikaty poświadczające możliwość ich samodzielnego kompostowania.
Laminat został wykonany w dużej części z surowców odnawialnych, a dzięki organicznemu recyklingowi rozszerza potencjał wykorzystania zużytych wielowarstwowych opakowań giętkich. Nowe, nadające się do kompostowania w warunkach domowych rozwiązanie posiada takie same cechy, co konwencjonalne opakowania wielowarstwowe: jest odporne na przebicia, wykazuje dobrą drukowność, doskonałe własności zgrzewu, a dodatkowo może być przetwarzane na konwencjonalnych maszynach pakujących.
Zależało nam, by stworzyć laminat na bazie papieru o dobrych własnościach zgrzewu, z użyciem wyłącznie certyfikowanych składników ulegających rozkładowi w warunkach domowych - mówi Amir Pourirani, szef marketingu biopolimerów w BASF. W wielu społecznościach obserwujemy silny trend – w części krajów wzmacniany przez prawodawstwo – by rezygnować z opakowań plastikowych na rzecz tych wykonanych z papieru. (…) W BillerudKorsnäs znaleźliśmy idealnego partnera do opracowania rozwiązania opartego na papierze i nadającego się do przydomowych kompostowni, które zapewni więcej możliwości wykorzystania po zużyciu, ale utrzyma techniczne możliwości tradycyjnych laminatów.
Zgodnie z celami „Europejskiej Strategii na rzecz Tworzyw Sztucznych w Gospodarce Obiegu Zamkniętego” do 2030 r. wszystkie opakowania z plastiku mają nadawać się do recyklingu lub ponownego użytku.
Na podstawie informacji BillerudKorsnäs opracował TK