XSYS prezentuje efekty branżowego partnerstwa
1 Jan 1970 07:30

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma XSYS poinformowała o pomyślnym wyniku nowej branżowej współpracy, której celem jest stworzenie rozwiązań fleksograficznych bardziej przyjaznych dla środowiska. Pionierski projekt łączy wiedzę wiodących dostawców branżowych w zakresie przygotowania do druku, płyt, farb, podłoży, tulei, montażu płyt i drukowania, w celu ustanowienia złotego standardu zrównoważonej produkcji opakowań giętkich.

Goście targów drupa 2024 w Düsseldorfie w Niemczech mieli okazję obejrzeć kolorową torbę z zamknięciem strunowym i nadrukiem fleksograficznym, wyprodukowaną przy wsparciu firm tesa, BOBST, FOLLMAN, FLEXICON i PETROPLAST. Innowacyjny projekt powstał w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie właścicieli marek i konsumentów na bardziej zrównoważone procesy produkcyjne i produkty wysokiej jakości.

W XSYS rozumiemy, jak ważne jest napędzanie innowacji również na drodze kooperacji, dlatego stale współpracujemy z wiodącymi partnerami branżowymi, aby w przyszłości fleksografia była preferowanym procesem drukowania - powiedział Thomas Strohe, dyrektor ds. doskonałości handlowej w XSYS. Ten przełomowy projekt, który odzwierciedla siłę jedności, obiecuje przynieść znaczące korzyści naszej branży i naszym klientom. Każdy krok jest ważny na drodze do osiągnięcia indywidualnych celów zrównoważonego rozwoju, a dzięki odpowiednim strategiom i partnerstwom można je urzeczywistnić szybciej i skuteczniej.

Przy realizacji projektu torby z zamknięciem typu zipper wykorzystano siedmiokolorowy proces druku z rozszerzonym gamutem barw (ECG) i bielą. Podłoża do druku i laminowania zostały wykonane z polietylenu (PE), tworząc kompletną konstrukcję monomateriałową. Nie tylko ułatwia ona proces recyklingu, ale dodatkowo wykorzystuje rozmaite innowacje i wiedzę wszystkich uczestniczących stron. I tak:

Firma XSYS Germany GmbH dostarczyła płyty, rastry i adaptery - nyloflex FTV to wszechstronna płyta z płaskim punktem, odpowiednia do naświetlania lampami konwencjonalnymi lub LED, która zdaniem uczestników projektu zapewnia najlepszą w swojej klasie wydajność, pomagając obniżyć koszty przetwarzania i drukowania. Wywoływarka ThermoFlexX w połączeniu z rastrowaniem powierzchniowym Woodpecker Nano, została użyta do kolorów procesowych ECG, a Nevis do druku bieli o zwiększonym kryciu i nieprzezroczystości. Raster powierzchniowy Woodpecker zapewnia najwyższą jakość przy jednoczesnym zmniejszeniu transferu farby; oprócz redukcji kosztów użytkowania umożliwia to szybsze suszenie i zwiększenie prędkości pracy maszyny drukującej. Adapter Rotec CFX z włókna węglowego, zoptymalizowany za pomocą pierścienia Eco Xtra Ring dla łatwiejszego montażu i 90% mniejszego zużycia powietrza, redukuje wibracje, a także dobrze radzi sobie z większymi prędkościami maszyny drukującej.

Firma tesa SE dostarczyła samoprzylepne tuleje - tesa Twinlock to bardziej zrównoważone rozwiązanie do montażu płyt wielokrotnego użytku, wyposażone w ściśliwą tuleję z warstwą samoprzylepną, którą można ponownie aktywować przy realizacji każdego kolejnego zlecenia. Ponieważ płyta jest montowana bezpośrednio na tulei, nie jest wymagana taśma montażowa, co pozwala uniknąć odpadów i poprawić ślad węglowy procesu. Tuleje tesa Twinlock zostały użyte w połączeniu z tulejami bazowymi rotec Hybrid TL firmy XSYS, które są lżejsze, co zapewnia bardziej wydajną i bezpieczniejszą obsługę.

Firma Bobst Bielefeld GmbH zaoferowała maszynę fleksograficzną MASTER CI – pracująca z prędkością do 800 m/min MASTER CI łączy zaawansowane technologie i inteligentne innowacje w druku fleksograficznym z centralnym cylindrem, aby zapewnić najwyższą produktywność, stabilność procesu i elastyczność niezależnie od poziomu umiejętności operatora. Maszyna została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu najwyższej jakości druku i spełnianiu wysokich wymagań nowoczesnych opakowań przy skróceniu czasu konfiguracji i przestojów. Rozwiązanie łączy w sobie z jednej strony możliwości bardziej zrównoważonego druku fleksograficznego, z drugiej pracę z podłożami nadającymi się do recyklingu i tym samym zmniejszenie wpływu opakowań na środowisko. Automatyzacja, będąca kluczową cechą MASTER CI, usprawnia operacje w całym procesie produkcyjnym, minimalizując ilość ręcznych interwencji i marnotrawstwo materiałów.

Firma FOLLMANN GmbH & Co. KG dostarczyła farby; jej gama wysokiej jakości farb na bazie wody FOLCO została zaprojektowana do druku opakowań giętkich i specjalnie zoptymalizowana w celu zwiększenia wydajności suszenia przy realizacji prac z wysokimi prędkościami. Produkowane, transportowane i przetwarzane bez używania rozpuszczalników (LZO), farby te oferują znaczne korzyści w zakresie bezpieczeństwa, ochrony środowiska i zdrowia, umożliwiając bardziej zrównoważony proces drukowania poprzez wyeliminowanie potrzeby stosowania dopalaczy, utylizacji rozpuszczalników i destylatorów.

Firma FLEXICON AG obsługiwała część prepressową, zapewniając precyzyjne zarządzanie kolorami, które jest niezbędne do zagwarantowania uzyskania optymalnych barw w ECG, przy jednoczesnym zachowaniu jakości i opłacalności. Szczegółowa separacja ECG sprawia, że wydruki są bardziej zrównoważone, a rezultatem jest również doskonała jakość. W tym projekcie zastosowano nawet sztuczne złoto, drukowane wyłącznie kolorami ECG bez użycia metalicznych kolorów dodatkowych. Płyty zostały wyprodukowane przy użyciu wywoływarki ThermoFlexX TFxX 80-D, naświetlarki ThermoFlexX Catena-E 80 i procesora Catena-WDLS firmy XSYS.

Firma PETROPLAST GmbH dostarczyła podłoża i zrealizowała procesy przetwórcze; Petroplast to rodzinna firma specjalizująca się we wszystkich rodzajach opakowań giętkich, oferująca nowoczesne zrównoważone rozwiązania. W połączeniu z rozległą siecią partnerów i możliwościami magazynowymi, firma była w stanie spełnić wymagania projektu w krótkim czasie. Jako podłoże wybrano materiały Jindal Ethy-Lyte 25HD200 + LD-PE, laminowane na laminatorze BOBST Nova SX 550 i przetworzone w torby z zamkiem błyskawicznym w SN Maschinenbau GmbH.

Wszystkie wspomniane elementy oraz głęboka wiedza procesowa partnerów zapewniają kompletny, kompleksowy przepływ pracy, który jest w stanie sprostać wymaganiom klientów w zakresie jakości. Takie połączenie stanowi punkt odniesienia dla przyszłości fleksografii, zmniejszając wpływ na środowisko poprzez zastosowanie bardziej przyjaznych dla środowiska metod produkcji oraz materiałów.

Thomas Strohe podsumował: Współpraca – gdy każda firma wnosi unikalne mocne strony i własne spojrzenie – pokazuje, jak połączenie sił dla wspólnego celu może napędzać innowacje i zapewniać osiągnięcie wyjątkowych wyników we fleksografii. Te wszystkie wspólne wysiłki dowodzą prawdziwego przywództwa w branży i niezachwianego zaangażowania w tworzenie bardziej zrównoważonych rozwiązań. To złoty standard innowacji.

Opracowano na podstawie informacji firmy XSYS