Zapasy rosyjskiego papieru szybko się kurczą
1 Jan 1970 11:49

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Sankcje nałożone w związku z napaścią na Ukrainę powstrzymują europejski import papieru i tektury do Rosji, stawiając rosyjskich drukarzy w obliczu poważnych problemów z podażą, a w konsekwencji z całkowitym brakiem materiałów do druku.

Rosyjskie zapasy papieru i tektury powinny wystarczyć na najbliższe kilka miesięcy – taką wiadomość podano po oficjalnym spotkaniu decydentów w tej sprawie, na którym próbowano wytyczyć drogi radzenia sobie z kryzysem dostaw wywołanym przez sankcje nałożone na agresora przez kraje Unii Europejskiej.

Kryzys szczególnie silnie odbija się na zapasach materiałów etykietowych, które nie są produkowane w Rosji, a tamtejsze drukarnie są niemal w całości uzależnione od importu z Europy. Cała rosyjska branża poligraficzna jest zresztą silnie uzależniona od zewnętrznych dostaw: 73% tektur zużywanych w tym kraju pochodzi z Europy, a 12% z Azji; w przypadku papierów powlekanych jest to odpowiednio 44% i 17%. Rosja zużywa ok. 700 tys. ton tektur powlekanych rocznie, podczas gdy firma Kama – największy miejscowy dostawca – może produkować ich tylko 200 tys./r.

Wspomniana komisja pesymistycznie oceniła możliwość nadrobienia niedostatków pozyskiwanego dotychczas z Europy surowca dostawami z Chin. Jej zdaniem po pierwsze tamtejszy rynek stale się rozwija i wykorzystuje większość wyprodukowanych w Państwie Środka materiałów, po drugie nie ma gwarancji, że Chiny będą w stanie w krótkim czasie zwiększyć poziom produkcji na potrzeby swego zachodniego sąsiada, wreszcie sami Chińczycy wolą unikać bycia posądzanymi o wspieranie Rosji i nie ryzykować, że sami padną ofiarą sankcji.

Komisja przygotowała dla rosyjskiego rządu listę najpilniejszych działań, które pozwolą ograniczyć problemy z pakowaniem produktów FMCG, farmaceutyków i innych artykułów codziennego użytku. Wezwała także do: utworzenia towarzystwa ubezpieczeniowego lub funduszu, który chroniłby transakcje zagraniczne i w razie potrzeby umożliwiał odroczenie płatności; uznania, że papier i materiały opakowaniowe mają znaczenie strategiczne i traktowania priorytetowo ich tarnsportów w urzędach celnych. Wezwała również do dalszego wsparcia finansowego dla drukarni i przetwórców dotkniętych sankcjami.

Decyzje firm takich jak Smurfit Kappa, Meyr Melnhof, CCL oraz Amcor o wycofaniu się z rosyjskiego rynku wzmagają presję na stronę rosyjską; łagodzi ją nieco postawa firm takich jak Mondi, która nadal nie zdecydowała się na zawieszenie aktywności na terenie Federacji Rosyjskiej.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Print Business