Zapraszamy do lektury kwietniowego “Opakowania”
1 Jan 1970 09:54

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zapraszamy do lektury kwietniowego numeru miesięcznika „Opakowanie”. W nim skupiamy się na tematyce opakowań z tworzyw sztucznych.

Nie ma drugiego surowca, który wzbudzałby tak wiele emocji, niestety najczęściej negatywnych. Polimery, mimo swoich rozlicznych zalet – są bowiem tanie, lekkie, proste w obróbce, wszechstronne, zaś dzięki doskonałym własnościom barierowym wydłużają czas przydatności produktów do użytku - mają jedną kluczową wadę: trwałość liczoną w setkach lat. Tym samym stają się źródłem większości zanieczyszczeń naszej planety. I chociaż nadają się do wielokrotnego odzysku, to nawet w Europie – szczególnie wyczulonej na kwestie ochrony środowiska – ledwie 1/8 tworzyw w obiegu materiałowym pochodzi z recyklingu. To dane z najnowszego raportu stowarzyszenia Plastics Europe na temat cyrkularności branży tworzyw sztucznych, o którym przeczytacie Państwo na naszych łamach.

Zachęcamy również do zapoznania się z interesującym wywiadem z dyrektorem generalnym firmy Symphony Environmental, producentem tworzyw bio-oksydegradowalnych. Przed laty uznano je za cudowne remedium na zanieczyszczenie środowiska plastikiem, miały bowiem w krótkim czasie rozpadać się w wyniku naturalnych procesów na wodę, CO2 i biomasę zjadaną potem przez mikroby. Środowisko naukowe uznało jednak, że produktem rozpadu są w istocie groźne dla zdrowia i życia organizmów żywych mikroplastiki. Spór prawny trwa do dzisiaj i o nim m.in. rozmawialiśmy z Michaelem Laurierem.

W numerze piszemy również m.in. o ofercie firmy KGL, która jako pierwsza wprowadziła na polski rynek w pełni recyklingowalne opakowania z polipropylenowej folii spienionej XPP przeznaczone do dań na wynos; o ofercie butelek rPET dla rynku napojów firmy Sidel; nowym maszynach do druku Heidelberg, HP oraz Landa; rozwiązaniach z zakresu automatyki płyt drukowych Koenig & Bauer; metodach produkcji papierowych sztućców w ofercie firmy InfoGraf oraz wielu innych interesujących tematach.

Miłej lektury!