Żywiec Zdrój na rzecz budowy systemu kaucyjnego
1 Jan 1970 11:18

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dwa lata opóźnienia w ustawodawstwie, niemożliwy do zrealizowania termin wprowadzenia w życie systemu kaucyjnego i błędy regulacyjne to główne wyzwania z jakimi mierzy się obecnie branża napojowa. Najwięksi producenci w Polsce, w tym Żywiec Zdrój S.A., łączą siły by jak najszybciej powołać operatora niezbędnego do uruchomienia i funkcjonowania systemu kaucyjnego w Polsce i wspólnie wypracować efektywne rozwiązania chroniące środowisko.

To na producentach wód i napojów spoczywa obowiązek utworzenia i utrzymania systemu kaucyjnego, o którego wdrożenie cała branża napojowa walczyła od kilku lat. Podpisana przez Prezydenta RP ustawa zakłada, że system wejdzie w życie z początkiem 2025 roku i że na rynku może być kilku operatorów. Najwięksi producenci w Polsce, na czele z Żywiec Zdój, połączyli siły, by jak najszybciej powołać jednego operatora i usprawnić prace nad system.

A jest nad czym pracować, bo polskie firmy mają bardzo mało czasu, nieco ponad rok, na wdrożenie przepisów w życie. Z doświadczeń innych krajów europejskich wynika, że na zbudowanie sprawnego systemu potrzeba nawet ponad dwóch lat.

System kaucyjny to jedyne efektywne rozwiązanie zapewniające zwiększenie poziomu zbiórki i recyklingu opakowań z plastiku, o które walczyliśmy od kilku lat. Cieszy więc fakt, że ustawa w końcu została uchwalona przez Sejm i podpisana przez Prezydenta RP. Niestety pomimo naszych wielokrotnych apeli o przyspieszenie prac rządzący przedłużali proces, by w efekcie postawić producentów przed wyzwaniem zbudowania systemu w rok. Jeśli nam się to nie uda, cała branża będzie płacić wielomilionowe kary. Już teraz wiemy, że nie ma szans, by system powstał do 1 stycznia 2025 r. To po prostu nierealne. Postanowiliśmy jednak połączyć siły z innymi producentami i zrobić wszystko, żeby stworzyć prosty, efektywny system i wdrożyć go jak najszybciej. Naszym celem jest wspólne wyłonienie jednego operatora. Chcemy uniknąć chaosu, jaki mógłby powstać przy powołaniu kilku podmiotów. Walczymy z całych sił o jak najszybsze wdrożenie prac, gdyż naszym priorytetem jest natura. Żywiec Zdrój od kilku lat sam finansuje zbiórkę równowartości 100% plastiku wprowadzonego na rynek - działanie to podejmuje we współpracy z organizacją odzysku Rekopol. Możliwość systemowego odzyskiwania butelek PET i wykorzystywania prawie całego tworzywa z rynku jest naszym zdaniem krokiem milowym na rzecz ochrony środowisko. System kaucyjny podniesie poziom zbiórki o kilkadziesiąt procent względem obecnego stanu, przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 oraz ograniczenia zaśmiecania natury. Pamiętajmy, że plastikowe butelki nigdy nie powinny się znaleźć w lesie czy w parku. To cenne tworzywo, które z naszych domów powinno trafić, za pomocą systemu kaucyjnego, do recyklera” – mówi Paulina Kaczmarek, kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju. Żywiec Zdrój.

System kaucyjny, nad którym pracuje grupa inicjatywna, powinien zapewnić spełnienie wymogów wynikających z unijnej dyrektywy Single Use Plastic dotyczących poziomów użycia surowców wtórnych (recyklatu) w nowych opakowaniach. W skład grupy inicjatywnej, oprócz Żywiec Zdrój S.A, wchodzą: Carlsberg Polska Sp. z.o.o., Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o., Colian Sp. z o.o., Grupa Maspex Sp. z o.o., Grupa Żywiec Sp. z o.o., Kompania Piwowarska S.A., Nestle Polska S.A., Pepsi-Cola General Bottlers Poland Sp. z o. o., Red Bull Sp. z o.o.

Opracowano na podstawie informacji firmy Żywiec Zdrój