„Od wielu lat jednym z najczęściej zgłaszanych problemów dotyczących konstrukcji opakowań przeznaczonych dla sektora owoców i warzyw jest uginające i wybrzuszające się denko” - powiedział serwisowi www.sadyogrody.pl Adam Marczuk z firmy Werner Kenkel.
Wielu producentów opakowań podjęło wiele prób aby rozwiązać problem związany z uginającym się denkiem opakowań skierowanych dla sektora owoców i warzyw. Producenci wzmocnili jakość tektury i zmienili samą konstrukcję opakowań dla tego segmentu rynki.
„Niestety oba te kierunki miały bezpośredni oddźwięk we wzroście kosztów wytworzenia pojedynczego opakowania, co stawiało tzw. opłacalność pod znakiem zapytania. Nasza firma opracowała konstrukcję skrzynki o nazwie X-Container (iksi) do formowania na standardowych automatach klejących, w której podstawa jest 'złamana' i uniesiona ku górze. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciężar produktu częściowo rozłożony i przekierowany jest na burty, odciążając tym samym środek podstawy - denka opakowania” - powiedział Adam Marczuk.
Jego zdaniem standardowe rozwiązania opakowaniowe przeznaczone do owoców i warzyw bazują na dwóch koncepcjach: konstrukcji formowanej na automacie klejącym lub konstrukcji formowanej ręcznie.
„Opcja nr 1 wiąże się ze sporymi kosztami zakupu maszyny, zaś druga opcja ze zdecydowanie większym czasem formowania. Dział R&D firmy Werner Kenkel opracował innowacyjną konstrukcję skrzynki o nazwie SwiftCASE niewymagającej od sadownika automatu formującego oraz skracającej czas składania z kilkudziesięciu do dosłownie 1 sekundy. Paczki pudeł w postaci płaskiej dostarczane są bezpośrednio w miejsce zbiorów i tam formowane” - dodał Adam Marczuk.
Werner Kenkel Sp. z o.o. jest producentem tektury falistej, opakowań z nadrukiem fleksograficznym i offsetowym. W dwóch zakładach zlokalizowanych w Krzycku Wielkim zatrudnionych jest łącznie prawie 600 osób, skąd dostarczane są produkty do ponad 500 firm w kraju i za granicą.
Źródło: www.sadyogrody.pl