Wyjątkowe etykiety UPM Raflatac w wyjątkowym projekcie
1 Jan 1970 14:53

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma UPM Raflatac poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowej kolekcji materiałów na etykiety do win, napojów spirytusowych i napojów bezalkoholowych. Seria Rêverie 3 wspiera obieg zamknięty poprzez wykorzystanie włókien pochodzących z recyklingu do produkcji etykiet o atrakcyjnym wyglądzie. Nowa kolekcja dowodzi, jak dzięki unikalnej współpracy z pięcioma wiodącymi hiszpańskimi projektantami uzyskać oszałamiające rezultaty łączące zrównoważony rozwój i efektowne wzornictwo. Rêverie 3 oferuje projektantom opakowań zestaw efektownych etykiet wykonanych z materiałów pochodzących z dobrze zarządzanych lasów certyfikowanych przez FSC (FSC C012530), z surowców z odzysku oraz innych kontrolowanych źródeł.

Ponieważ coraz więcej marek postrzega stosowanie opakowań z certyfikatem FSC i zawierających materiały z odzysku (PRC) jako konieczność, firma UPM Raflatac zdecydowała się zaprezentować im praktyczne możliwości współczesnych ekologicznych materiałów etykietowych. Pięć hiszpańskich agencji projektowych otrzymało pięć materiałów z zadaniem stworzenia z nich nowej kolekcji.

Projekty etykiet z kolekcji Rêverie 3 zostały stworzone z myślą o wysokiej klasy winach, alkoholach wysokoprocentowych, cydrze musującym, piwie rzemieślniczym i napojach na bazie soku pomidorowego, i cechują się doskonałym wykonaniem artworków z pomocą różnych technik druku przez drukarnię Gráficas Varias – wyjaśnia Joss Ramel, menedżer ds. rozwiązań opakowaniowych UPM Raflatac dla rynków hiszpańskiego i portugalskiego.

Pięć materiałów etykietowych UPM Raflatac, które wykorzystano przy realizacji projektu, to:

BIARRITZ WSA PCR-FSC (20% włókien z recyklingu) - stworzony z myślą o wysokiej jakości etykietach na wino i napoje spirytusowe; jego naturalna pigmentacja podkreśla wysokiej jakości wygląd etykiety. Estudio Series Nemo wykorzystało ten materiał do stworzenia projektu etykiety na butelkę cydru musującego.

DROPS WSA PCR-FSC (100% włókien z recyklingu) - zaprojektowany do etykietowania wysokiej jakości win i alkoholi, ten materiał etykietowy charakteryzuje się nierówną, teksturowaną powierzchnią łączącą efekt półprzezroczystości i zwiększoną taktylność dzięki zastosowaniu wyjątkowego procesu produkcji papieru. Estudio Maba wykorzystało ten materiał do stworzenia projektu etykiety na butelkę z alkoholem.

FENIX WSA PCR-FSC (40% włókien z recyklingu) - opracowany na etykiety wysokiej jakości win i alkoholi papier o minimalnym poziomie zanieczyszczeń, które delikatnie sugerują, że zawiera surowiec z odzysku. Estudio Puigdemont Roca wykorzystało ten materiał do stworzenia projektu etykiety na butelkę soku pomidorowego.

HIPSTER WSA PCR-FSC (100% włókien z recyklingu) - stworzony do etykietowania wysokiej jakości win i napojów spirytusowych, ma ciepły i elegancki biały odcień, który współgra z delikatną, nierówną, filcową powierzchnią umożliwiającą tworzenie etykiet o wyjątkowej osobowości. Estudio Calcco wykorzystało ten materiał do stworzenia projektu etykiety na butelkę wina.

VINTAGE WSA PCR-FSC (30% włókien z recyklingu) - materiał idealnie nadający się na etykiety win, napojów spirytusowych i napojów bezalkoholowych, gdy pożądany jest autentyczny i rzemieślniczy wygląd zapewniany przez jego brązowy odcień papieru typu kraft. Bulldog Studio wykorzystało ten materiał do stworzenia projektu etykiety na butelkę piwa rzemieślniczego.

Jako projektanci jesteśmy odpowiedzialni i zobowiązani do korzystania z tego rodzaju materiałów. Branża się rozwija. Dostawcy mają coraz więcej możliwości wykorzystania zrównoważonych materiałów. Posiadanie gamy papierów z recyklingu o takim charakterze i jakości, które są hiperspecjalistyczne, jest dla nas, projektantów, czymś niesamowitym – mówi Miguel Angel del Baño z Estudio Maba, komentując swoje doświadczenia z kontaktu z materiałami etykietowymi UPM Raflatac. Pozwala to tworzyć projekty wysokiej jakości, co nie zdarza się często w przypadku papierów pochodzących z recyklingu - dodaje Albert Puigdemont z Estudio Puigdemont Roca. Byłem mile zaskoczony jakością druku, zwłaszcza w obszarze wykończeń reliefowych i tłoczonych, łatwością klejenia, utrwalania i podnoszenia. Wydawało się, że nigdy nie będzie możliwe uzyskanie eleganckiego papieru makulaturowego wysokiej klasy przeznaczonego na produkty premium. Ale teraz możemy powiedzieć, że papiery o takiej jakości istnieją. Serii Rêverie 3 firmy UPM Raflatac to się udało - podsumowuje Sergio Aja Iglesias z Estudio Calcco.

Odpowiedzialne pozyskiwanie surowców jest wpisane w DNA firmy UPM Raflatac. Dzięki naszemu zrównoważonemu łańcuchowi dostaw jesteśmy w stanie zaoferować projektantom etykiety z certyfikatem FSC o różnym poziomie zawartości PCR, spełniające wszelkie wymagania. Seria Rêverie 3 już wcześniej była wyjątkowa ze względu na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu. Jednak to, co projektanci zrobili z tymi materiałami, naprawdę wyniosło ją na wyższy poziom. To dowód na to, co można zrobić, gdy wysokiej jakości materiały połączymy z kreatywnością. Ta współpraca pokazała, że materiały z włókien pochodzących z recyklingu mają miejsce obok innych etykiet i nie ustępują im ani pod względem jakości ani oddziaływania - komentuje Eulalia Alcaraz, dyrektorka handlowa w UPM Raflatac.

W projekcie Rêverie 3 prócz wymienionych firm uczestniczyli: Gráficas Varias (drukarnia), Kurz (dostawca folii i narzędzi), Bulldog Studio (projektant folderu Rêverie 3) oraz Verallia (dostawca butelek).

Opracowano na podstawie informacji firmy UPM Raflatac