Recykling polistyrenu – współpraca Trinseo i COEXPAN 
1 Jan 1970 11:10

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Trinseo, globalny dostawca materiałów i producent tworzyw sztucznych, spoiw lateksowych oraz kauczuku syntetycznego, poinformowała na początku września o nawiązaniu współpracy z COEXPAN, światowym liderem w zakresie ekstruzji arkuszy dla rynków mleczarskich w Europie, Wspólnocie Niepodległych Państw i Ameryce wykorzystujących maszyny FFS. 

Obie firmy będą współdziałać przy walidacji różnych technik recyklingu polistyrenu i przy opracowywaniu tworzyw PS zawierających surowiec z odzysku, który można wykorzystać w stosowanych przez branżę mleczarską maszynach FFS (formująco-napełniająco-zamykających). Dzięki materiałom dostarczonym przez Trinseo firma Coexpan będzie testować różne technologie produkcji z wykorzystaniem polistyre-nu pozyskanego w procesach recyklingu w INNOTECH (Centrum Innowacyjnych Technologii Opakowań Sztywnych i Giętkich COEXPAN i EMSUR).

Rynek opakowań FFS na produkty mleczarskie, który przez lata preferował stosowanie polistyrenu ze względu na jego techniczną wyższość względem innych polimerów, w ostatnim czasie notuje zwiększone zainteresowanie alternatywnymi materiałami wynikające z błędnej oceny zrównoważenia i recyklowalności polistyrenu. Jak czytamy we wspólnym oświadczeniu Trinseo i COEXPAN: Polistyren pochodzący z recyklingu (r-PS) to prawdziwy przełom na rynku FFS. Polistyren posiada jedyny w swoim rodzaju potencjał nie tylko w zakresie recyklingu obiegu zamkniętego, ale także niższego śladu węglowego i wydłużonego cyklu życia z uwagi na swoją prostotę i łatwość pełnego odzysku, co zapewnia polistyrenowi znaczną przewagę konkurencyjną w stosunku do wszystkich alternatywnych materiałów. Produkcja na przemysłową skalę zostanie uruchomiona w trzecim kwartale 2022 r.

Dinis Mota, dyrektor generalny COEXPAN, powiedział: Jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania współpracy z Trinseo, która pozwoli nam zaprezentować rentowność procesów mechanicznego i chemicznego recyklingu polistyrenu, polimeru o doskonałych własnościach pod względem wydajności i obiegowości na rynku opakowań spożywczych. Współpraca w tym zakresie z Trinseo jest dla nas, globalnego lidera w zakresie rozwiązań pakujących FFS i termoformujących, sposobem na wzmocnienie wspólnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Jesteśmy bardzo podekscytowani tą kooperacją. Widząc, jak kluczową rolę w roku bieżącym odegrały opakowania plastikowe pod względem zapewnienia bezpieczeństwa żywności i higieny, zdajemy sobie sprawę z jeszcze większej roli recyklingu i obiegu materiałowego. 

Z myślą o nich nasze centrum badawcze INNOTECH stale poszukuje innowacyjnych rozwiązań. Nie wdrażamy nowych produktów bez uwzględnienia potrzeb cyrkularności. Wspomniana współpraca stanowi unikalną platformę, która potwierdza nasz cel, jakim jest wspieranie i osiągnięcie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Nicolas Joly, wiceprezes działu Tworzyw Sztucznych i Surowców w Trinseo, dodał: Niezwykle cieszy nas współpraca nawiązana między COEXPAN i Trinseo. Stanowi ona kolejny ważny etap na drodze produktów ze zrecyklowanego polistyrenu na półki sklepowe. Wyjątkowe możliwości recyklingu zapewniane przez polistyren są dzisiaj doceniane w znacznie szerszym zakresie, dlatego tak wspaniale jest móc współpracować z liderami w całym łańcuchu wartości przy dalszym rozwoju tego uznania. Osiągnięcie pełnej obiegowości przez polistyren zbliża się wielkimi krokami, w co z pełną pasją angażuje się Trinseo, zaś podobna współpraca jest kluczowa dla przyspieszenia przejścia do GOZ i przyczynienia się do osiągnięcia celów recyklingu ustalonych przez Komisję Europejską.

Całkowite zobowiązanie Trinseo na rzecz osiągnięcia pełnego odzysku polistyrenu obejmuje opracowywanie technologii recyklingu mechanicznego, rozpuszczalnikowego oraz chemicznego, a zwłaszcza: zapowiedź budowy pierwszego w swoim rodzaju zakładu recyklingu chemicznego polistyrenu w Europie; zaoferowanie klientom do 2025 r. opakowań z polistyrenu ze średnią zawartością 30% surowca pochodzącego z recyklingu; aktywność w roli członka-założyciela konsorcjum Styrenics Circular Solutions (SCS), które poszukuje nowych metod recyklingu polistyrenu; współpracę z ogniwami łańcucha dostaw przy odkrywaniu nowych metod na zwiększenie ilości i poprawę jakości tworzyw sztucznych zbieranych oraz odzyskiwanych w procesach segregacji odpadów.

Na podstawie materiałów firmy Trinseo opracował TK