Kaucja za plastikowe opakowania coraz bliżej
5 Mar 2021 14:27

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Eksperci z Warsaw Enterprise Institute zaproponowali, by wprowadzić w Polsce kaucję na jednorazowe opakowania z plastiku, która zwracana będzie po zwróceniu opakowania do punktu depozytowego. To odpowiedź na wprowadzony w krajach UE podatek od nieprzetworzonego plastiku.

Od stycznia 2021 roku na terenie UE obowiązuje podatek od nieprzetworzonego plastiku (tzw. plastic tax), który wynosi 800 euro za tonę tworzyw. Według szacunków z tego tytułu Polska będzie musiała wpłacać do unijnej kasy około 2 mld zł rocznie.

Dane wskazują, że Polacy co roku wyrzucają w formie śmieci ponad 3 mln ton plastikowych i aluminiowych opakowań po produktach codziennego użytku, z czego ponad połowa to jednorazowe opakowania po napojach. Aby pozyskać je do recyklingu i spełnić nakładane przez UE normy, konieczne jest wdrożenie systemu depozytowego na wzór rozwiązań stosowanych w 10 innych krajach UE - wskazuje Warsaw Enterprise Institute (WEI) w najnowszej analizie.

W Europie korzysta z nich ponad 133 mln osób, czyli średnio co czwarty mieszkaniec UE. Funkcjonują one w Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji, Islandii i na Litwie - czytamy w raporcie.

Zgodnie z zasadą systemu depozytowego do ceny określonych produktów w jednorazowych opakowaniach (np. napojów, piwa) doliczana jest opłata. Jeśli konsument chce ją odzyskać, musi zwrócić puste opakowanie w automacie zlokalizowanym przy sklepie lub bezpośrednio u sprzedawcy.

Jest to mechanizm podobny do kaucji. Dzięki systemowi depozytowemu zbierane są tylko wybrane rodzaje opakowań, które nie mieszają się z innymi odpadami i są dużo mniej zabrudzone. To redukuje konieczność ich późniejszego sortowania i przygotowania do recyklingu, a także obniża koszty całego procesu. Wysoki depozyt zachęca zaś kupujących do zwrotu pustych opakowań - wskazują eksperci WEI.

Ich zdaniem system depozytowy powinien początkowo obejmować wyłącznie wybrane strumienie odpadów - opakowania PET i puszki aluminiowe, a w dalekiej przyszłości, gdy będzie taka konieczność, może być rozszerzony o kolejne materiały.

Opracowano na podstawie informacji serwisu money.pl